

























| Company | NUVO |
|---|---|
| Bulb Included | Integrated |
| Starfish Communication Protocol | Domino Bluetooth Mesh 2.4 GHz |
| Dimmable Text | Only With Domino App |
| Material | Die-cast Aluminum |
| Fixture Type | Canopy |
| Status | Active |
| Surge Protection | Built-in surge protection - 6KV |
| CCT Selectable | Yes |
| Wattage Selectable | No |
| Finish Family | Bronze |
| Amps | 0.380A-0.130A |
| Has Camera | No |
| IOT Enabled | Yes |
| Lens Finish | Opaque |
| Lens Material | Polycarbonate (PC) |
| Lensed | Yes |
| Photo Cell | No |
| Power Factor | 0.9 |
| Sloped Ceiling Compatible | Yes |
| Indoor Outdoor | Indoor and Outdoor |
| Product Technology | LED |
| Incandescent Equivalent | 250W |
| CCT (Kelvin Temp) | 3000K/4000K/5000K |
|---|---|
| Dimmable | Yes-Dimmable |
| Hours Rated | 50000 |
| Beam Angle (degree) | 150 |
| Color Temp | Soft White to Natural Light |
| CRI | 80 |
| Dimming Type | Only With Domino App |
| Operating Frequency | 50/60Hz |
| Operating Temp | -20C (-4F) to +45C (+113F) |
| Lumens | 5400L |
| Volts | 120V-347V |
| Watts | 40W |
| Lamp Base | Integrated |
|---|---|
| Finish | BRONZE |
| ANSI Base | Integrated |
| Lamp Type | Integrated LED |
| Fixture Shape | Square |
| Warranty | 5-Years |
|---|
| ADA Compliant | No |
|---|---|
| Bug Rating | B2-U3-G2 |
| CA Prop 65 | Lead |
| DLC ID | S-9FP2MV |
| FCC Compliant | Yes |
| IP Rating | IP65 |
| Location Rating | Wet |
| NSF Approved | No |
| ROHS Compliant | Yes |
| Safety Listing | cULus |
| California Ban | Lawful for sale |
| DLC Approved | Yes |
| Title 20 | Exempt |
| T24 Compliant | No |
| UPC | 045923683343 |
|---|---|
| Case Cube | 1.4205 |
| Case Height | 10.43 |
| Case Length | 19.29 |
| Case Quantity | 6 |
| Case UPC | 10045923683340 |
| Case Weight | 25.79 |
| Case Width | 12.2 |
| EA Cube | 0.1756 |
| EA Height | 9.25 |
| EA Length | 9.06 |
| EA Quantity | 1 |
| EA Weight | 3.35 |
| EA Width | 3.62 |
| Pack Type | Box |
| Web Height | 3.27 |
| Web Length | 8.5 |
| Web Width | 8.5 |