

























| Company | NUVO |
|---|---|
| Bulb Included | Integrated |
| Starfish Communication Protocol | Domino Bluetooth Mesh 2.4 GHz |
| Dimmable Text | Only With Domino App |
| Material | Polycarbonate (PC) |
| Fixture Type | Vapor Proof |
| Status | Active |
| Surge Protection | Built-in surge protection - 2KV |
| CCT Selectable | Yes |
| Wattage Selectable | No |
| Finish Family | Gray |
| Amps | 0.600-0.207A |
| Has Camera | No |
| Integrated Features | Integrated NLC Sensor |
| IOT Enabled | Yes |
| Lens Finish | Opaque |
| Lens Material | Polycarbonate (PC) |
| Lensed | Yes |
| Photo Cell | No |
| Power Factor | 0.9 |
| Sloped Ceiling Compatible | Yes |
| Indoor Outdoor | Indoor and Outdoor |
| Product Technology | LED |
| Incandescent Equivalent | 400W |
| CCT (Kelvin Temp) | 3500K/4000K/5000K |
|---|---|
| Dimmable | Yes-Dimmable |
| Hours Rated | 50000 |
| Beam Angle (degree) | 120 |
| Color Temp | Neutral White to Natural Light |
| CRI | 80+ |
| Dimming Type | Only With Domino App |
| Operating Frequency | 50/60Hz |
| Operating Temp | -20C (-4F) to +45C (+113F) |
| Lumens | 9360L |
| Volts | 120V-347V |
| Watts | 72W |
| Lamp Base | Integrated |
|---|---|
| Finish | Gray |
| ANSI Base | Integrated |
| Lamp Type | Integrated LED |
| Warranty | 5-Years |
|---|
| ADA Compliant | No |
|---|---|
| Bug Rating | B3-U3-G3 |
| CA Prop 65 | Lead |
| DLC ID | S-JQ7ZF4 |
| FCC Compliant | Yes |
| IP Rating | IP65 |
| Location Rating | Wet |
| NSF Approved | Yes |
| ROHS Compliant | Yes |
| Safety Listing | cETLus |
| California Ban | Lawful for sale |
| DLC Approved | Yes |
| Title 20 | Yes |
| T24 Compliant | No |
| UPC | 045923683312 |
|---|---|
| Case Cube | 5.2038 |
| Case Height | 9.25 |
| Case Length | 96.06 |
| Case Quantity | 4 |
| Case UPC | 10045923683319 |
| Case Weight | 61.55 |
| Case Width | 10.12 |
| EA Cube | 1.0659 |
| EA Height | 4.06 |
| EA Length | 95.51 |
| EA Quantity | 1 |
| EA Weight | 11.79 |
| EA Width | 4.75 |
| Pack Type | Box |
| Web Height | 3.54 |
| Web Length | 94.0 |
| Web Width | 4.33 |