



















| Company | NUVO |
|---|---|
| Bulb Included | Integrated |
| Starfish Communication Protocol | Domino Bluetooth Mesh 2.4 GHz |
| Dimmable Text | Only With Domino App |
| Extends (in) | 9.68 |
| Material | Die-cast Aluminum |
| Fixture Type | Wall Pack |
| Status | Active |
| Surge Protection | Built-in surge protection - 4KV |
| CCT Selectable | Yes |
| Wattage Selectable | No |
| Finish Family | Bronze |
| Amps | 1.000-0.346A |
| Has Camera | No |
| IOT Enabled | Yes |
| Lens Finish | Clear |
| Lens Material | Glass |
| Lensed | Yes |
| Photo Cell | No |
| Power Factor | 0.9 |
| Sloped Ceiling Compatible | No |
| Indoor Outdoor | Indoor and Outdoor |
| Product Technology | LED |
| Incandescent Equivalent | 400W |
| CCT (Kelvin Temp) | 3000K/4000K/5000K |
|---|---|
| Dimmable | Yes-Dimmable |
| Hours Rated | 50000 |
| Beam Angle (degree) | 110 |
| Color Temp | Soft White to Natural Light |
| CRI | 80 |
| Dimming Type | Only With Domino App |
| Operating Frequency | 50/60Hz |
| Operating Temp | -30C (-22F) to +50C (+122F) |
| Lumens | 16840L/17456L/17554L |
| Volts | 120V-347V |
| Watts | 120W |
| Lamp Base | Integrated |
|---|---|
| Finish | BRONZE |
| ANSI Base | Integrated |
| Lamp Type | Integrated LED |
| Warranty | 5-Years |
|---|
| ADA Compliant | No |
|---|---|
| Bug Rating | B3-U5-G5 |
| CA Prop 65 | Lead |
| DLC ID | S-2CWS7D |
| FCC Compliant | Yes |
| IP Rating | IP65 |
| Location Rating | Wet |
| NSF Approved | No |
| ROHS Compliant | Yes |
| Safety Listing | cULus |
| California Ban | Lawful for sale |
| DLC Approved | Yes |
| Title 20 | Exempt |
| T24 Compliant | No |
| UPC | 045923683664 |
|---|---|
| Case Cube | 1.0405 |
| Case Height | 9.84 |
| Case Length | 15.63 |
| Case Quantity | 1 |
| Case UPC | 10045923683661 |
| Case Weight | 10.34 |
| Case Width | 11.69 |
| EA Cube | 1.0405 |
| EA Height | 9.84 |
| EA Length | 15.63 |
| EA Quantity | 1 |
| EA Weight | 10.34 |
| EA Width | 11.69 |
| Pack Type | Box |
| Web Height | 7.4 |
| Web Width | 14.37 |