

















| Company | NUVO |
|---|---|
| Bulb Included | Integrated |
| Starfish Communication Protocol | Bluetooth |
| Diameter | 4.96 |
| Dimmable Text | Only with DOMINO App |
| Material | Aluminum |
| Fixture Type | Commercial Downlight Retrofit |
| Status | Active |
| Style | Utility |
| Surge Protection | Built-in surge protection - 2.5KV |
| Total Harmonic Distortion | <30% |
| Up Down Installation | Down |
| CCT Selectable | No |
| Wattage Selectable | No |
| Finish Family | White |
| Amps | 0.110-0.038A |
| Lens Finish | Frost |
| Lens Material | Polycarbonate (PC) |
| Lensed | Yes |
| Nominal Length | 4.0 |
| Power Factor | >0.9 |
| SDS Class | LED_Fixture |
| Sloped Ceiling Compatible | No |
| Starfish Software Supported | DOMINO App |
| Indoor Outdoor | Indoor and Outdoor |
| Product Technology | LED |
| Fluor Equiv | 18W |
| Incandescent Equivalent | 75W |
| CCT (Kelvin Temp) | 2700K-5000K |
|---|---|
| Dimmable | Yes-Dimmable |
| Hours Rated | 50000 |
| Beam Angle (degree) | 85 |
| CRI | 90+ |
| Dimming Type | Only With Domino App |
| Operating Frequency | 60Hz |
| Operating Temp | -20C (-4F) to +25C (+77F) |
| Lumens | 1200L |
| Volts | 120V-347V |
| Watts | 13.2W |
| Lamp Base | Integrated |
|---|---|
| Finish | WHITE |
| Housing Color | White |
| ANSI Base | Integrated |
| Lamp Type | Integrated LED |
| Fixture Shape | Round |
| Warranty | 5-Years |
|---|
| Flicker Free | No |
|---|
| Air Tight | Yes |
|---|---|
| CA Prop 65 | Lead |
| Dark Sky Rated | No |
| Energy Star ID | 4520761 |
| FCC Compliant | Yes |
| IC Rated | Yes |
| IP Rating | IP20 |
| Location Rating | Wet |
| NSF Approved | No |
| ROHS Compliant | Yes |
| Safety Listing | cETLus - Listed |
| California Ban | Lawful for sale |
| Energy Star Certified | Yes |
| Title 20 | Exempt |
| T24 Compliant | Yes |
| UPC | 045923402463 |
|---|---|
| Case Cube | 1.28 |
| Case Height | 9.06 |
| Case Length | 16.54 |
| Case Quantity | 8 |
| Case UPC | 10045923402460 |
| Case Weight | 14.85 |
| Case Width | 14.76 |
| EA Cube | 0.1337 |
| EA Height | 8.27 |
| EA Length | 7.09 |
| EA Quantity | 1 |
| EA Weight | 1.86 |
| EA Width | 3.94 |
| Pack Type | Kraft Box |
| Web Height | 3.23 |
| Web Width | 4.96 |