
| Company | SATCO |
|---|---|
| Diameter | 0.63 |
| Material | Porcelain |
| Status | Active |
| Wire Length | 8.0 |
| Amps | 4.000A |
| Product Technology | Not Applicable |
| Volts | 250V |
|---|---|
| Watts | 1000W |
| Finish | Porcelain |
|---|
| Warranty | 1-Year |
|---|
| Location Rating | Not Applicable |
|---|---|
| ROHS Compliant | No |
| Safety Listing | RU - Recognized Component |
| California Ban | Lawful for sale |
| Title 20 | Exempt |
| T24 Compliant | No |
| UPC | 045923817427 |
|---|---|
| Case Cube | 1.6406 |
| Case Height | 9.0 |
| Case Length | 17.5 |
| Case Quantity | 250 |
| Case UPC | 10045923817424 |
| Case Weight | 7.13 |
| Case Width | 18.0 |
| EA Cube | 0.0 |
| EA Quantity | 1 |
| EA Weight | 0.03 |
| Inner Quantity | 50 |
| Inner UPC | 20045923817421 |
| Pack Type | Bulk |
| Web Height | 0.63 |
| Web Length | 0.63 |
| Web Width | 0.63 |