
| Company | SATCO |
|---|---|
| Extends (in) | 0.5 |
| Material | Phenolic Plastic |
| Status | Active |
| Wire Length | 10.0 |
| Finish Family | Brown |
| Additional Info | 1/2 in. Overall Extension |
| Amps | 2.640A |
| Product Technology | Not Applicable |
| Volts | 250V |
|---|---|
| Watts | 660W |
| Finish | Brown |
|---|
| Warranty | 1-Year |
|---|
| Location Rating | Not Applicable |
|---|---|
| ROHS Compliant | No |
| Safety Listing | cRUus - Recognized Component |
| California Ban | Lawful for sale |
| Title 20 | Exempt |
| T24 Compliant | No |
| UPC | 045923823688 |
|---|---|
| Case Cube | 0.7874 |
| Case Height | 7.75 |
| Case Length | 13.25 |
| Case Quantity | 100 |
| Case UPC | 10045923823685 |
| Case Weight | 10.25 |
| Case Width | 13.25 |
| EA Cube | 0.0 |
| EA Quantity | 1 |
| EA Weight | 0.1 |
| Pack Type | Polybag |