
| Company | SATCO |
|---|---|
| Cap | 1/8 IPS |
| Material | Brass |
| Switch Type Name | On-Off |
| Status | Active |
| Wire Color | Black |
| Wire Length | 120.0 |
| Finish Family | Brass |
| Amps | 1.000A |
| Set Screw | With |
| Product Technology | Not Applicable |
| Volts | 250V |
|---|---|
| Watts | 250W |
| Finish | Polished Brass |
|---|
| Warranty | 1-Year |
|---|
| Location Rating | Not Applicable |
|---|---|
| ROHS Compliant | No |
| Safety Listing | cRU - Recognized Component |
| California Ban | Lawful for sale |
| Title 20 | Exempt |
| T24 Compliant | No |
| UPC | 045923825774 |
|---|---|
| Case Cube | 0.0 |
| Case Quantity | 50 |
| Case UPC | 10045923825771 |
| EA Cube | 0.0 |
| EA Quantity | 1 |
| Pack Type | Bulk |
| Web Length | 120.0 |