






| Company | NUVO |
|---|---|
| Starfish Communication Protocol | Domino Bluetooth Mesh 2.4 GHz |
| Dimmable Text | 0-10V Dimming |
| Material | Thermoplastic |
| Status | Active |
| Finish Family | White |
| Amps | 0.025A |
| Has Camera | No |
| Lens Material | Acrylic |
| Photo Cell | Has Photocell |
| Starfish Software Supported | DOMINO App |
| Starfish Software Upgradeable | Yes |
| Indoor Outdoor | Indoor |
| Product Technology | Not Applicable |
| Dimmable | Yes-Dimmable |
|---|---|
| Dimming Type | 0-10V Dimming |
| Operating Temp | -30C (-22F) to +55C (+131F) |
| Volts | 12V |
| Watts | 0.3W |
| Finish | WHITE |
|---|
| Warranty | 5-Years |
|---|
| CA Prop 65 | Lead |
|---|---|
| FCC Compliant | Yes |
| IP Rating | IP20 |
| Location Rating | Dry |
| ROHS Compliant | Yes |
| Safety Listing | cULus |
| UPC | 045923871030 |
|---|---|
| Case Cube | 0.7956 |
| Case Height | 8.66 |
| Case Length | 12.6 |
| Case Quantity | 200 |
| Case UPC | 10045923871037 |
| Case Weight | 16.4 |
| Case Width | 12.6 |
| EA Cube | 0.0071 |
| EA Height | 0.79 |
| EA Length | 3.94 |
| EA Quantity | 1 |
| EA Weight | 0.13 |
| EA Width | 3.94 |
| Pack Type | Polybag |
| Web Height | 0.31 |
| Web Length | 0.98 |
| Web Width | 2.44 |