






| Company | NUVO |
|---|---|
| Starfish Communication Protocol | Domino Bluetooth Mesh 2.4 GHz |
| Material | Thermoplastic |
| Status | Active |
| Wattage Selectable | Yes |
| Finish Family | White |
| Amps | 6.000A |
| Has Camera | No |
| Photo Cell | No |
| Starfish Software Supported | DOMINO App |
| Starfish Software Upgradeable | Yes |
| Indoor Outdoor | Indoor |
| Product Technology | Not Applicable |
| Dimmable | Yes-Dimmable |
|---|---|
| Dimming Type | 0-10V Dimming |
| Operating Frequency | 50/60Hz |
| Operating Temp | -22F to +149F (-30C to +65C) |
| Volts | 120V/277V/347V |
| Watts | 720W/1662W/2082W |
| Finish | WHITE |
|---|
| Warranty | 5-Years |
|---|
| CA Prop 65 | Lead |
|---|---|
| FCC Compliant | Yes |
| IP Rating | IP20 |
| Location Rating | Dry |
| ROHS Compliant | Yes |
| Safety Listing | cULus |
| UPC | 045923872013 |
|---|---|
| Case Cube | 1.3789 |
| Case Height | 9.06 |
| Case Length | 23.03 |
| Case Quantity | 100 |
| Case UPC | 10045923872010 |
| Case Weight | 27.34 |
| Case Width | 11.42 |
| EA Cube | 0.0122 |
| EA Height | 4.33 |
| EA Length | 2.24 |
| EA Quantity | 1 |
| EA Weight | 0.24 |
| EA Width | 2.17 |
| Pack Type | Brown Box |
| Web Height | 1.09 |
| Web Length | 3.22 |
| Web Width | 1.92 |