






| Company | NUVO |
|---|---|
| Starfish Communication Protocol | Domino Bluetooth Mesh 2.4 GHz |
| Diameter | 1.1 |
| Dimmable Text | 0-10V Dimming |
| Material | Thermoplastic |
| Status | Active |
| Finish Family | White |
| Amps | 0.041A |
| Photo Cell | No |
| Starfish Software Supported | DOMINO App |
| Starfish Software Upgradeable | Yes |
| Indoor Outdoor | Indoor |
| Product Technology | Not Applicable |
| Dimmable | Yes-Dimmable |
|---|---|
| Dimming Type | 0-10V Dimming |
| Operating Temp | -22F to +149F (-30C to +65C) |
| Volts | 12V |
| Finish | WHITE |
|---|
| Warranty | 5-Years |
|---|
| CA Prop 65 | Lead |
|---|---|
| FCC Compliant | Yes |
| IP Rating | IP20 |
| Location Rating | Dry |
| ROHS Compliant | Yes |
| Safety Listing | cULus |
| UPC | 045923874024 |
|---|---|
| Case Cube | 0.6947 |
| Case Height | 11.22 |
| Case Length | 11.81 |
| Case Quantity | 100 |
| Case UPC | 10045923874021 |
| Case Weight | 4.92 |
| Case Width | 9.06 |
| EA Cube | 0.0106 |
| EA Height | 1.18 |
| EA Length | 3.94 |
| EA Quantity | 1 |
| EA Weight | 0.04 |
| EA Width | 3.94 |
| Pack Type | Polybag |