









| Company | NUVO |
|---|---|
| Starfish Communication Protocol | Domino Bluetooth Mesh 2.4 GHz |
| Dimmable Text | 0-10V Dimming; Forward Phase or Reverse Phase |
| Material | Thermoplastic |
| Status | Active |
| Working Voltage | 12V |
| Finish Family | White |
| Has Camera | No |
| Photo Cell | No |
| Starfish Software Supported | DOMINO App |
| Starfish Software Upgradeable | Yes |
| Indoor Outdoor | Indoor |
| Product Technology | Not Applicable |
| Dimmable | Yes-Dimmable |
|---|---|
| Dimming Type | 0-10V Dimming, Phase cut |
| Operating Temp | 0C (+32F) to +30C (+86F) |
| Volts | 3V |
| Finish | WHITE |
|---|
| Warranty | 5-Years |
|---|
| CA Prop 65 | Lead |
|---|---|
| FCC Compliant | Yes |
| IP Rating | IP20 |
| Location Rating | Dry |
| ROHS Compliant | Yes |
| Safety Listing | cULus |
| UPC | 045923875021 |
|---|---|
| Case Cube | 1.1662 |
| Case Height | 5.91 |
| Case Length | 21.65 |
| Case Quantity | 100 |
| Case UPC | 10045923875028 |
| Case Weight | 8.98 |
| Case Width | 15.75 |
| EA Cube | 0.0096 |
| EA Height | 0.98 |
| EA Length | 5.59 |
| EA Quantity | 1 |
| EA Weight | 0.07 |
| EA Width | 3.03 |
| Pack Type | Brown Box |
| Web Height | 4.75 |
| Web Length | 3.0 |
| Web Width | 0.25 |