

| Company | SATCO |
|---|---|
| Diameter | 2.25 |
| Material | Porcelain |
| Status | Active |
| Amps | 2.640A |
| Product Technology | Not Applicable |
| Volts | 250V |
|---|---|
| Watts | 660W |
| Finish | Porcelain |
|---|
| Warranty | 1-Year |
|---|
| ROHS Compliant | No |
|---|---|
| Safety Listing | cULus - Listed |
| California Ban | Lawful for sale |
| Title 20 | Exempt |
| T24 Compliant | No |
| UPC | 045923911125 |
|---|---|
| Case Cube | 0.9129 |
| Case Height | 10.71 |
| Case Length | 13.27 |
| Case Quantity | 100 |
| Case UPC | 10045923911122 |
| Case Weight | 28.6 |
| Case Width | 11.1 |
| EA Cube | 0.0 |
| EA Quantity | 1 |
| EA Weight | 0.29 |
| Pack Type | Bulk |
| Web Height | 1.5 |
| Web Length | 2.25 |
| Web Width | 2.25 |