




















| Company | SATCO |
|---|---|
| Starfish Communication Protocol | WiFi-2.4GHz |
| Lamp Filament | LED |
| Material | Glass |
| Fixture Type | Globe |
| Starting Time | 0.5 |
| Status | Discontinued |
| Style | Traditional |
| Starfish Voice Assistants Supported | Alexa, Hey Google, Siri Shortcuts, SmartThings |
| CCT Selectable | Yes |
| Wattage Selectable | No |
| Finish Family | Clear |
| Amps | 0.038A |
| Has Camera | No |
| IOT Enabled | Yes |
| Lens Finish | Clear |
| Starfish No Switching Cycles | 7500 |
| Operating Position | Universal |
| Starfish Operational Humidity | 10% - 80% R.H. |
| Power Factor | 0.5 |
| SDS Class | LED_Lamp |
| Starfish Software Supported | Tuya/Starfish App |
| Starfish Software Upgradeable | Yes |
| Indoor Outdoor | Indoor |
| Product Technology | LED |
| Incandescent Equivalent | 40W |
| CCT (Kelvin Temp) | 2700K-5000K |
|---|---|
| Dimmable | Yes-Dimmable |
| Hours Rated | 15000 |
| Beam Angle (degree) | 280 |
| Color Temp | Warm to Cool White |
| CRI | 80+ |
| Dimming Type | Smart-Starfish App only |
| Operating Frequency | 60Hz |
| Operating Temp | -4F to +113F (-20C to +45C) |
| Lumens | 450L |
| Volts | 120v |
| Watts | 4.5W |
| Lamp Base | Medium |
|---|---|
| Finish | Clear |
| Housing Color | None |
| ANSI Base | E26 |
| Lamp Type | G25 |
| MOD Lamps | 3.15 |
| MOL | 4.45 |
| Warranty | 2-Years |
|---|---|
| Rated For Enclosed Fixture | Yes |
| FCC Compliant | Yes |
|---|---|
| Location Rating | Damp |
| ROHS Compliant | Yes |
| Safety Listing | cULus - Certified, cULus - Listed |
| California Ban | Non-Compliant |
| DLC Approved | No |
| Title 20 | No |
| T24 Compliant | No |
| US State Ban | CA |
| UPC | 045923112515 |
|---|---|
| Case Cube | 1.198 |
| Case Height | 15.56 |
| Case Length | 11.42 |
| Case Quantity | 24 |
| Case UPC | 10045923112512 |
| Case Weight | 8.18 |
| Case Width | 11.65 |
| EA Cube | 0.0333 |
| EA Height | 5.12 |
| EA Length | 3.35 |
| EA Quantity | 1 |
| EA Weight | 0.24 |
| EA Width | 3.35 |
| Inner Cube | 0.5098 |
| Inner Height | 11.05 |
| Inner Length | 7.5 |
| Inner Quantity | 12 |
| Inner UPC | 20045923112519 |
| Inner Weight | 3.44 |
| Inner Width | 10.63 |
| Pack Type | Box |
| Web Length | 4.45 |
| Web Width | 3.15 |