






















| Company | SATCO |
|---|---|
| Starfish Communication Protocol | WiFi |
| Dimmable Text | Smart-Starfish App only |
| Lamp Filament | LED |
| Material | Plastic |
| Fixture Type | PAR |
| Status | Discontinued |
| Style | Utility |
| Starfish Voice Assistants Supported | Alexa, Hey Google, Siri, SmartThings |
| CCT Selectable | Yes |
| Wattage Selectable | No |
| Finish Family | No Finish |
| Amps | 0.125A |
| Has Camera | No |
| IOT Enabled | Yes |
| Lens Finish | Clear |
| Lens Material | Plastic (PS) |
| Starfish No Switching Cycles | 7500 |
| Operating Position | Universal |
| Starfish Operational Humidity | 10% - 80% R.H. |
| Power Factor | 0.9 |
| SDS Class | LED_Lamp |
| Starfish Software Supported | Tuya/Starfish App |
| Starfish Software Upgradeable | Yes |
| Indoor Outdoor | Indoor, Outdoor |
| Product Technology | LED |
| Incandescent Equivalent | 90W |
| CCT (Kelvin Temp) | 2700K-5000K |
|---|---|
| Dimmable | Yes-Dimmable |
| Hours Rated | 25000 |
| Beam Angle (degree) | 40 |
| Color Temp | Warm to Cool White/Color Changeable |
| CRI | 80+ |
| Dimming Type | Smart-Starfish App only |
| Operating Frequency | 60Hz |
| Operating Temp | -20C (-4F) to +45C (+113F) |
| Lumens | 1200L |
| Volts | 120v |
| Watts | 15W |
| Lamp Base | Medium |
|---|---|
| Finish | Clear |
| Housing Color | White |
| ANSI Base | E26 |
| Lamp Type | PAR38 |
| MOD Lamps | 4.72 |
| MOL | 5.0 |
| Warranty | 5-Years |
|---|---|
| Rated For Enclosed Fixture | Yes |
| CA T20 Compliant Substitute | S11277 |
|---|---|
| FCC Compliant | Yes |
| Location Rating | Wet |
| ROHS Compliant | Yes |
| Safety Listing | cULus - Certified, cULus - Listed |
| California Ban | Non-Compliant |
| DLC Approved | No |
| Title 20 | No |
| T24 Compliant | No |
| US State Ban | CA |
| UPC | 045923112584 |
|---|---|
| Case Cube | 1.2588 |
| Case Height | 12.6 |
| Case Length | 15.94 |
| Case Quantity | 12 |
| Case UPC | 10045923112581 |
| Case Weight | 8.55 |
| Case Width | 10.83 |
| EA Cube | 0.0772 |
| EA Height | 5.51 |
| EA Length | 4.92 |
| EA Quantity | 1 |
| EA Weight | 0.52 |
| EA Width | 4.92 |
| Inner Cube | 0.5376 |
| Inner Height | 5.91 |
| Inner Length | 15.35 |
| Inner Quantity | 6 |
| Inner UPC | 20045923112588 |
| Inner Weight | 3.62 |
| Inner Width | 10.24 |
| Pack Type | Box |
| Web Length | 5.0 |
| Web Width | 4.72 |