












| Company | SATCO |
|---|---|
| Dimmable Text | Smart-Starfish App only |
| Lamp Filament | LED |
| Material | Plastic |
| Fixture Type | String Light |
| Status | Discontinued |
| Style | Traditional |
| Starfish Voice Assistants Supported | Alexa, Hey Google, Siri Shortcuts, SmartThings |
| CCT Selectable | Yes |
| Wattage Selectable | No |
| Finish Family | Clear |
| Additional Info | Replacement Lamp for S11288 |
| Amps | 0.083A |
| Has Camera | No |
| IOT Enabled | Yes |
| Operating Position | Universal |
| Starfish Operational Humidity | 0% - 85% |
| SDS Class | LED_Lamp |
| Starfish Software Upgradeable | Yes |
| Indoor Outdoor | Indoor, Outdoor |
| Product Technology | LED |
| Incandescent Equivalent | 15W |
| CCT (Kelvin Temp) | 2700K/5000K |
|---|---|
| Dimmable | Yes-Dimmable |
| Hours Rated | 15000 |
| Beam Angle (degree) | 360 |
| Color Temp | Warm White & RGBW Color Changing |
| CRI | 80+ |
| Dimming Type | Smart-Starfish App only |
| Operating Frequency | 60Hz |
| Operating Temp | -20C (-4F) to +45C (+113F) |
| Lumens | 26L |
| Volts | 12V |
| Watts | 1W |
| Lamp Base | 4-Pin |
|---|---|
| Finish | Clear |
| ANSI Base | N/A |
| Lamp Type | S14 |
| MOD Lamps | 1.77 |
| MOL | 3.46 |
| Warranty | 2-Years |
|---|
| FCC Compliant | Yes |
|---|---|
| Location Rating | Wet |
| ROHS Compliant | Yes |
| Safety Listing | cETLus - Listed |
| California Ban | Lawful for sale |
| DLC Approved | No |
| Title 20 | Exempt |
| T24 Compliant | No |
| UPC | 045923112898 |
|---|---|
| Case Cube | 0.6219 |
| Case Height | 8.46 |
| Case Length | 16.54 |
| Case Quantity | 12 |
| Case UPC | 10045923112895 |
| Case Weight | 6.83 |
| Case Width | 7.68 |
| EA Cube | 0.0358 |
| EA Height | 7.08 |
| EA Length | 2.02 |
| EA Quantity | 1 |
| EA Weight | 0.15 |
| EA Width | 4.33 |
| Inner Cube | 0.1692 |
| Inner Height | 7.87 |
| Inner Length | 7.09 |
| Inner Quantity | 4 |
| Inner UPC | 20045923112892 |
| Inner Weight | 1.71 |
| Inner Width | 5.24 |
| Pack Type | Carded |
| Web Length | 3.46 |
| Web Width | 1.77 |