










| Company | SATCO |
|---|---|
| Dimmable Text | Forward Phase or Reverse Phase or Phase Selectable |
| Lamp Filament | LED |
| Material | Metal / Plastic / Electronic Components |
| Fixture Type | Type A |
| Status | Obsolete |
| Style | Transitional |
| CCT Selectable | No |
| Wattage Selectable | No |
| Finish Family | White |
| Amps | 0.108A |
| Has Camera | No |
| IOT Enabled | No |
| Lens Finish | White |
| Lens Material | Plastic (PS) |
| Lensed | Yes |
| Operating Position | Universal |
| Power Factor | 0.97 |
| SDS Class | LED_Lamp |
| Product Technology | LED |
| Incandescent Equivalent | 75W |
| CCT (Kelvin Temp) | 2700K |
|---|---|
| Dimmable | Yes-Dimmable |
| Hours Rated | 25000 |
| Beam Angle (degree) | 220 |
| Color Temp | Warm White |
| CRI | 90+ |
| Dimming Type | 120V only, Phase cut |
| Operating Frequency | 60Hz |
| Operating Temp | -25C (-13F) to +45C (+113F) |
| Lumens | 1100L |
| Volts | 120v |
| Watts | 13W |
| Lamp Base | Bi Pin GU24 |
|---|---|
| Finish | WHITE |
| Housing Color | White |
| ANSI Base | GU24 |
| Lamp Type | A19 |
| MOD Lamps | 2.362 |
| MOL | 4.528 |
| Warranty | 5-Years |
|---|---|
| Rated For Enclosed Fixture | Yes |
| FCC Compliant | Yes |
|---|---|
| Location Rating | Damp |
| ROHS Compliant | Yes |
| Safety Listing | cULus |
| California Ban | Lawful for sale |
| DLC Approved | No |
| Title 20 | Yes |
| T24 Compliant | No |
| UPC | 045923113246 |
|---|---|
| Case Cube | 0.6776 |
| Case Height | 12.32 |
| Case Length | 11.22 |
| Case Quantity | 24 |
| Case UPC | 10045923113243 |
| Case Weight | 6.94 |
| Case Width | 8.47 |
| EA Cube | 0.0183 |
| EA Height | 5.32 |
| EA Length | 2.44 |
| EA Quantity | 1 |
| EA Weight | 0.24 |
| EA Width | 2.44 |
| Inner Cube | 0.1321 |
| Inner Height | 5.63 |
| Inner Length | 7.8 |
| Inner Quantity | 6 |
| Inner UPC | 20045923113240 |
| Inner Weight | 1.61 |
| Inner Width | 5.2 |
| Pack Type | Box |
| Web Length | 4.528 |
| Web Width | 2.362 |