













| Company | SATCO |
|---|---|
| Lamp Filament | LED |
| Material | Thermo Plastic (PBT) |
| Fixture Type | Type A |
| Status | Active |
| Style | Transitional |
| CCT Selectable | No |
| Wattage Selectable | No |
| Finish Family | White |
| Amps | 0.117A |
| Has Camera | No |
| IOT Enabled | No |
| Lens Finish | White |
| Lens Material | Polycarbonate (PC) |
| Operating Position | Universal |
| Power Factor | >0.5 |
| SDS Class | LED_Lamp |
| Indoor Outdoor | Indoor |
| Product Technology | LED |
| Incandescent Equivalent | 100W |
| CCT (Kelvin Temp) | 3000K |
|---|---|
| Dimmable | Non-Dimmable |
| Hours Rated | 10000 |
| Beam Angle (degree) | 220 |
| Color Temp | Warm White |
| CRI | 80+ |
| Operating Frequency | 60Hz |
| Operating Temp | -20C (-4F) to +45C (+113F) |
| Lumens | 1520L |
| Volts | 120v |
| Watts | 14W |
| Lamp Base | Medium |
|---|---|
| Finish | WHITE |
| Housing Color | White |
| ANSI Base | E26 |
| Lamp Type | A19 |
| MOD Lamps | 2.36 |
| MOL | 4.57 |
| Warranty | 1-Year |
|---|---|
| Rated For Enclosed Fixture | Yes |
| FCC Compliant | Yes |
|---|---|
| Location Rating | Damp |
| ROHS Compliant | Yes |
| Safety Listing | cULus - Certified, cULus - Listed |
| California Ban | Non-Compliant |
| DLC Approved | No |
| Title 20 | No |
| T24 Compliant | No |
| UPC | 045923114182 |
|---|---|
| Case Cube | 0.7005 |
| Case Height | 10.63 |
| Case Length | 11.12 |
| Case Quantity | 4 |
| Case UPC | 10045923114189 |
| Case Weight | 6.9 |
| Case Width | 10.24 |
| EA Cube | 0.1402 |
| EA Height | 4.92 |
| EA Length | 10.43 |
| EA Quantity | 1 |
| EA Weight | 1.52 |
| EA Width | 4.72 |
| Inner Cube | 0.0 |
| Inner Height | 0.0 |
| Inner Length | 0.0 |
| Inner Quantity | 0 |
| Inner Weight | 0.0 |
| Inner Width | 0.0 |
| Pack Type | Contractor Box |
| Web Length | 4.57 |
| Web Width | 2.36 |