
















| Company | SATCO |
|---|---|
| Dimmable Text | Forward Phase or Reverse Phase or Phase Selectable; 120V only |
| Lamp Filament | LED |
| Material | Plastic |
| Fixture Type | Type A |
| Product Notes | Smooth dimming below 10% |
| Status | Active |
| Style | Traditional |
| CCT Selectable | No |
| Wattage Selectable | No |
| Finish Family | White |
| Additional Info | For use in: Houses of Worship, Hospitality, Warehouses, Barns, Garages, Workshops, etc |
| Amps | 0.300A |
| Has Camera | No |
| IOT Enabled | No |
| Operating Position | Universal |
| Power Factor | 0.98 |
| SDS Class | LED_Lamp |
| Indoor Outdoor | Indoor, Outdoor |
| Product Technology | LED |
| Incandescent Equivalent | 300W |
| CCT (Kelvin Temp) | 5000K |
|---|---|
| Dimmable | Yes-Dimmable |
| Hours Rated | 15000 |
| Beam Angle (degree) | 220 |
| Color Temp | Natural Light |
| CRI | 80+ |
| Dimming Type | 120V only, Phase cut |
| Operating Frequency | 60Hz |
| Operating Temp | -20C (-4F) to +45C (+113F) |
| Lumens | 4500L |
| Volts | 120v |
| Watts | 36W |
| Lamp Base | Mogul |
|---|---|
| Finish | WHITE |
| Housing Color | White |
| ANSI Base | E39 |
| Lamp Type | PS30 |
| MOD Lamps | 3.74 |
| MOL | 7.32 |
| Warranty | 2-Years |
|---|---|
| Installation Notes | Not approved for totally enclosed fixtures |
| Rated For Enclosed Fixture | No |
| FCC Compliant | Yes |
|---|---|
| Location Rating | Damp |
| NSF Approved | No |
| ROHS Compliant | Yes |
| Safety Listing | cETLus |
| California Ban | Lawful for sale |
| UL Application | Filament LED Lamp |
| DLC Approved | No |
| Title 20 | Exempt |
| T24 Compliant | No |
| UPC | 045923114854 |
|---|---|
| Case Cube | 2.7407 |
| Case Height | 19.06 |
| Case Length | 18.19 |
| Case Quantity | 24 |
| Case UPC | 10045923114851 |
| Case Weight | 25.63 |
| Case Width | 13.66 |
| EA Cube | 0.0848 |
| EA Height | 8.43 |
| EA Length | 4.17 |
| EA Quantity | 1 |
| EA Weight | 0.93 |
| EA Width | 4.17 |
| Inner Cube | 1.1766 |
| Inner Height | 8.94 |
| Inner Length | 17.4 |
| Inner Quantity | 12 |
| Inner UPC | 20045923114858 |
| Inner Weight | 11.87 |
| Inner Width | 13.07 |
| Pack Type | Color Box |
| Web Length | 7.32 |
| Web Width | 3.74 |