












| Company | SATCO |
|---|---|
| Lamp Ballast Type AB | Type B |
| Ballasting Requirements | Ballast Bypass |
| Lamp Filament | LED |
| Material | Glass / Plastic |
| Fixture Type | Linear |
| Status | Active |
| Style | Utility |
| Surge Protection | Built-in surge protection - 1KV |
| Total Harmonic Distortion | <25% |
| CCT Selectable | Yes |
| Wattage Selectable | No |
| Finish Family | White |
| Amps | 0.250-0.108A |
| Has Camera | No |
| IOT Enabled | No |
| Lens Finish | Frost |
| Lens Material | Glass |
| Nominal Length | 72.0 |
| Operating Position | Universal |
| Power Factor | 0.9 |
| SDS Class | LED_Lamp |
| Shatter Proof Type | PET Coated |
| Indoor Outdoor | Indoor |
| Product Technology | LED |
| Fluor Equiv | 87W |
| Incandescent Equivalent | 125W |
| CCT (Kelvin Temp) | 4000K/5000K/6500K |
|---|---|
| Hours Rated | 50000 |
| Beam Angle (degree) | 180 |
| Color Temp | Cool White to Daylight |
| CRI | 80+ |
| Operating Frequency | 50/60Hz |
| Operating Temp | -20C (-4F) to +45C (+113F) |
| Lumens | 4200L/4300L/4100L |
| Volts | 120V-277V |
| Watts | 30W |
| Lamp Base | Recessed Double Contact HO/VHO |
|---|---|
| Finish | WHITE |
| Housing Color | White |
| ANSI Base | R17d |
| Lamp Type | T8 |
| MOD Lamps | 1.0 |
| MOL | 70.0 |
| Warranty | 5-Years |
|---|---|
| Installation Notes | Not for use in vapor tight fixtures. |
| Rated For Enclosed Fixture | Yes |
| FCC Compliant | Yes |
|---|---|
| IP Rating | IP20 |
| Location Rating | Damp |
| NSF Approved | Yes |
| ROHS Compliant | Yes |
| Safety Listing | cRUus - Recognized Component, cULus - Certified, cULus - Classified |
| California Ban | Lawful for sale |
| DLC Approved | No |
| Title 20 | Exempt |
| T24 Compliant | No |
| UPC | 045923117541 |
|---|---|
| Case Cube | 1.6082 |
| Case Height | 4.92 |
| Case Length | 71.77 |
| Case Quantity | 10 |
| Case UPC | 10045923117548 |
| Case Weight | 13.33 |
| Case Width | 7.87 |
| EA Cube | 0.0417 |
| EA Height | 1.0 |
| EA Length | 72.0 |
| EA Quantity | 1 |
| EA Weight | 0.86 |
| EA Width | 1.0 |
| Inner Cube | 0.0 |
| Inner Height | 0.0 |
| Inner Length | 0.0 |
| Inner Quantity | 0 |
| Inner Weight | 0.0 |
| Inner Width | 0.0 |
| Pack Type | Box |
| Web Length | 70.0 |
| Web Width | 1.0 |