

















| Company | SATCO |
|---|---|
| Dimmable Text | Forward Phase |
| Lamp Filament | LED |
| Material | Polyamide (PA) |
| Fixture Type | Type A |
| Status | Active |
| Style | Transitional |
| CCT Selectable | Yes |
| Wattage Selectable | No |
| Finish Family | White |
| Amps | 0.121A |
| Has Camera | No |
| IOT Enabled | No |
| Lens Finish | White |
| Lens Material | Polycarbonate (PC) |
| Operating Position | Universal |
| Power Factor | 0.7 |
| SDS Class | LED_Lamp |
| Indoor Outdoor | Indoor |
| Product Technology | LED |
| Incandescent Equivalent | 60W |
| CCT (Kelvin Temp) | 2700K/3000K/3500K/4000K/5000K |
|---|---|
| Dimmable | Yes-Dimmable |
| Hours Rated | 25000 |
| Beam Angle (degree) | 220 |
| Color Temp | Warm White to Natural Light |
| CRI | 90+ |
| Dimming Type | 120V only, Phase cut |
| Operating Frequency | 60Hz |
| Operating Temp | -20C (-4F) to +40C (+104F) |
| Lumens | 800L |
| Volts | 120v |
| Watts | 8.8W |
| Lamp Base | Bi Pin GU24 |
|---|---|
| Finish | WHITE |
| Housing Color | White |
| ANSI Base | GU24 |
| Lamp Type | A19 |
| MOD Lamps | 2.36 |
| MOL | 4.29 |
| Warranty | 5-Years |
|---|---|
| Rated For Enclosed Fixture | Yes |
| FCC Compliant | Yes |
|---|---|
| Location Rating | Damp |
| ROHS Compliant | Yes |
| Safety Listing | cULus - Certified, cULus - Listed |
| California Ban | Lawful for sale |
| DLC Approved | No |
| Title 20 | Yes |
| T24 Compliant | No |
| UPC | 045923117947 |
|---|---|
| Case Cube | 1.1892 |
| Case Height | 5.9 |
| Case Length | 21.85 |
| Case Quantity | 48 |
| Case UPC | 10045923117944 |
| Case Weight | 12.08 |
| Case Width | 15.94 |
| EA Cube | 0.016 |
| EA Height | 4.65 |
| EA Length | 2.44 |
| EA Quantity | 1 |
| EA Weight | 0.2 |
| EA Width | 2.44 |
| Inner Cube | 0.2346 |
| Inner Height | 5.04 |
| Inner Length | 15.35 |
| Inner Quantity | 12 |
| Inner UPC | 20045923117941 |
| Inner Weight | 2.52 |
| Inner Width | 5.24 |
| Pack Type | Box |
| Web Length | 4.29 |
| Web Width | 2.36 |