




















| Company | SATCO |
|---|---|
| Lamp Filament | LED |
| Material | Glass |
| Fixture Type | Globe |
| Status | Active |
| Style | Transitional |
| Total Harmonic Distortion | 80% |
| CCT Selectable | No |
| Wattage Selectable | No |
| Finish Family | Clear |
| Amps | 0.062A |
| Has Camera | No |
| IOT Enabled | No |
| Power Factor | 0.7 |
| SDS Class | LED_Lamp |
| Indoor Outdoor | Indoor and Outdoor |
| Product Technology | LED |
| Incandescent Equivalent | 60W |
| CCT (Kelvin Temp) | 3500K |
|---|---|
| Dimmable | Yes-Dimmable |
| Hours Rated | 15000 |
| Beam Angle (degree) | 300 |
| Color Temp | Neutral White |
| CRI | 90+ |
| Dimming Type | 120V only, Phase cut |
| Operating Frequency | 60Hz |
| Operating Temp | -4F to +113F (-20C to +45C) |
| Lumens | 500L |
| Volts | 120v |
| Watts | 5.5W |
| Lamp Base | Candelabra |
|---|---|
| Finish | Clear |
| Housing Color | None |
| ANSI Base | E12 |
| Lamp Type | G16.5 |
| MOD Lamps | 1.97 |
| MOL | 3.11 |
| Warranty | 2-Years |
|---|---|
| Rated For Enclosed Fixture | Yes |
| FCC Compliant | Yes |
|---|---|
| IP Rating | IP65 |
| Location Rating | Wet |
| ROHS Compliant | Yes |
| Safety Listing | cULus - Listed |
| California Ban | Lawful for sale |
| DLC Approved | No |
| Title 20 | Yes |
| T24 Compliant | No |
| UPC | 045923124778 |
|---|---|
| Case Cube | 0.3825 |
| Case Height | 4.65 |
| Case Length | 14.33 |
| Case Quantity | 24 |
| Case UPC | 10045923124775 |
| Case Weight | 3.13 |
| Case Width | 9.92 |
| EA Cube | 0.0099 |
| EA Height | 3.62 |
| EA Length | 2.17 |
| EA Quantity | 1 |
| EA Weight | 0.09 |
| EA Width | 2.17 |
| Inner Cube | 0.0752 |
| Inner Height | 4.02 |
| Inner Length | 6.89 |
| Inner Quantity | 6 |
| Inner UPC | 20045923124772 |
| Inner Weight | 0.54 |
| Inner Width | 4.69 |
| Pack Type | Box |
| Web Length | 3.11 |
| Web Width | 1.97 |