







| Company | SATCO |
|---|---|
| Lamp Filament | LED |
| Material | Plastic |
| Fixture Type | MR |
| Status | Discontinued |
| Style | Contemporary |
| CCT Selectable | No |
| Wattage Selectable | No |
| Finish Family | White |
| Amps | 0.167A |
| Has Camera | No |
| IOT Enabled | No |
| Lens Finish | Clear |
| Lensed | Yes |
| Operating Position | Universal |
| SDS Class | LED_Lamp |
| Indoor Outdoor | Indoor |
| Product Technology | LED |
| Incandescent Equivalent | 20W |
| CCT (Kelvin Temp) | 3000K |
|---|---|
| Dimmable | Non-Dimmable |
| Hours Rated | 15000 |
| Beam Angle (degree) | 36 |
| Color Temp | Soft White |
| CRI | 80+ |
| Lumens | 100L |
| Volts | 12V |
| Watts | 2W |
| Lamp Base | Bi Pin GU4 |
|---|---|
| Finish | WHITE |
| Housing Color | White |
| ANSI Base | GU4 |
| Lamp Type | MR11 |
| MOD Lamps | 1.37 |
| MOL | 1.69 |
| Warranty | 2-Years |
|---|---|
| Rated For Enclosed Fixture | Yes |
| FCC Compliant | Yes |
|---|---|
| Location Rating | Damp |
| ROHS Compliant | Yes |
| Safety Listing | cULus - Certified, cULus - Listed |
| California Ban | Non-Compliant |
| DLC Approved | No |
| Title 20 | No |
| T24 Compliant | No |
| US State Ban | CA |
| UPC | 045923217418 |
|---|---|
| Case Cube | 0.3033 |
| Case Height | 6.3 |
| Case Length | 14.57 |
| Case Quantity | 24 |
| Case UPC | 10045923217415 |
| Case Weight | 2.31 |
| Case Width | 5.71 |
| EA Cube | 0.0198 |
| EA Height | 5.51 |
| EA Length | 1.97 |
| EA Quantity | 1 |
| EA Weight | 0.1 |
| EA Width | 3.15 |
| Pack Type | Carded |
| Web Length | 1.69 |
| Web Width | 1.37 |