



| Company | SATCO |
|---|---|
| Candle Power | 110.0 |
| Center Beam Candle Power | 110 |
| Lamp Filament | C-6 |
| Fixture Type | MR |
| Spot Type | FL - Flood |
| Status | Obsolete |
| CCT Selectable | No |
| Wattage Selectable | No |
| Finish Family | Clear |
| Amps | 0.167A |
| Has Camera | No |
| IOT Enabled | No |
| Lens Finish | Clear |
| Lensed | Yes |
| Operating Position | Universal |
| SDS Class | Halogen_Tungsten_Lamp |
| Product Technology | Halogen |
| CCT (Kelvin Temp) | 2900K |
|---|---|
| Dimmable | Yes-Dimmable |
| Hours Rated | 1000 |
| Beam Angle (degree) | 30 |
| Color Temp | Warm White |
| CRI | 100 |
| Lumens | 100L |
| Volts | 120v |
| Watts | 20W |
| Lamp Base | Bi Pin GU10 |
|---|---|
| Finish | Clear |
| ANSI Base | GU10 |
| Lamp Type | MR11 |
| MOD Lamps | 1.38 |
| MOL | 1.75 |
| ROHS Compliant | Yes |
|---|---|
| Safety Listing | Not Applicable |
| DLC Approved | No |
| Title 20 | No |
| T24 Compliant | No |
| UPC | 045923041952 |
|---|---|
| Case Cube | 0.9643 |
| Case Height | 10.84 |
| Case Length | 14.18 |
| Case Quantity | 240 |
| Case UPC | 10045923041959 |
| Case Weight | 22.05 |
| Case Width | 10.84 |
| EA Cube | 0.0026 |
| EA Height | 1.5 |
| EA Length | 2.01 |
| EA Quantity | 1 |
| EA Weight | 0.07 |
| EA Width | 1.5 |
| Inner Cube | 0.0396 |
| Inner Height | 1.97 |
| Inner Length | 6.78 |
| Inner Quantity | 12 |
| Inner UPC | 20045923041956 |
| Inner Weight | 1.08 |
| Inner Width | 5.12 |
| Pack Type | Box |
| Web Length | 1.75 |
| Web Width | 1.38 |