



| Company | SATCO |
|---|---|
| Fixture Type | Reflector |
| Spot Type | FL - Flood |
| Status | Obsolete |
| CCT Selectable | No |
| Wattage Selectable | No |
| Finish Family | White |
| Amps | 0.625A |
| Has Camera | No |
| IOT Enabled | No |
| Lens Finish | Frost |
| Lensed | Yes |
| Operating Position | Universal |
| SDS Class | Halogen_Tungsten_Lamp |
| Product Technology | Halogen |
| CCT (Kelvin Temp) | 2900K |
|---|---|
| Dimmable | Yes-Dimmable |
| Hours Rated | 2500 |
| Beam Angle (degree) | 90 |
| Color Temp | Warm White |
| CRI | 100 |
| Lumens | 900L |
| Volts | 120v |
| Watts | 75W |
| Lamp Base | Medium |
|---|---|
| Finish | Frost |
| ANSI Base | E26 |
| Lamp Type | BR40 |
| MOD Lamps | 5.0 |
| MOL | 6.5 |
| ROHS Compliant | Yes |
|---|---|
| Safety Listing | Not Applicable |
| California Ban | Non-Compliant |
| DLC Approved | No |
| Title 20 | No |
| T24 Compliant | No |
| UPC | 045923045042 |
|---|---|
| Case Cube | 0.0 |
| Case UPC | 10045923045049 |
| EA Cube | 0.0 |
| EA Quantity | 1 |
| Pack Type | Sleeve |
| Web Length | 6.5 |
| Web Width | 5.0 |