








| Company | SATCO |
|---|---|
| Center Beam Candle Power | 1790 |
| Dimmable Text | Forward Phase or Phase Selectable |
| Lamp Filament | LED |
| Fixture Type | PAR |
| Status | Obsolete |
| CCT Selectable | No |
| Wattage Selectable | No |
| Finish Family | White |
| Amps | 0.142A |
| Has Camera | No |
| IOT Enabled | No |
| Lens Finish | Array White |
| Lensed | Yes |
| Operating Position | Universal |
| SDS Class | LED_Lamp |
| Product Technology | LED |
| Incandescent Equivalent | 90W |
| CCT (Kelvin Temp) | 3500K |
|---|---|
| Dimmable | Yes-Dimmable |
| Hours Rated | 25000 |
| Beam Angle (degree) | 40 |
| Color Temp | Neutral White |
| CRI | 80+ |
| Dimming Type | 120V only, Phase cut |
| Operating Temp | -20C (-4F) to +45C (+113F) |
| Lumens | 1130L |
| Volts | 120v |
| Watts | 17W |
| Lamp Base | Medium |
|---|---|
| Finish | Array White |
| Housing Color | White |
| ANSI Base | E26 |
| Lamp Type | PAR38 |
| MOD Lamps | 4.69 |
| MOL | 5.13 |
| Warranty | 5-Years |
|---|
| FCC Compliant | Yes |
|---|---|
| IP Rating | IP65 |
| Location Rating | Wet |
| ROHS Compliant | Yes |
| California Ban | Non-Compliant |
| DLC Approved | No |
| Title 20 | No |
| T24 Compliant | No |
| UPC | 045923090233 |
|---|---|
| Case Cube | 1.3206 |
| Case Height | 12.83 |
| Case Length | 16.14 |
| Case Quantity | 12 |
| Case UPC | 10045923090230 |
| Case Weight | 18.83 |
| Case Width | 11.02 |
| EA Cube | 0.0854 |
| EA Height | 5.63 |
| EA Length | 5.12 |
| EA Quantity | 1 |
| EA Weight | 1.44 |
| EA Width | 5.12 |
| Inner Cube | 0.5833 |
| Inner Height | 6.02 |
| Inner Length | 15.75 |
| Inner Quantity | 6 |
| Inner UPC | 20045923090237 |
| Inner Weight | 9.02 |
| Inner Width | 10.63 |
| Pack Type | Box |
| Web Length | 5.13 |
| Web Width | 4.69 |