




| Company | NUVO |
|---|---|
| Material | Steel |
| Status | Active |
| Track Head Style | Rectangle |
| Finish Family | Black |
| Additional Info | Max Weight Per Socket: 10 lbs |
| Amps | 0.833A |
| Indoor Outdoor | Indoor |
| Product Technology | Not Applicable |
| Volts | 120v |
|---|---|
| Watts | 100W |
| Finish | BLACK |
|---|
| Warranty | 1-Year |
|---|
| Location Rating | Dry |
|---|---|
| Safety Listing | cETLus - Listed |
| California Ban | Lawful for sale |
| Title 20 | Exempt |
| T24 Compliant | No |
| UPC | 045923401770 |
|---|---|
| Case Cube | 0.7894 |
| Case Height | 5.67 |
| Case Length | 16.3 |
| Case Quantity | 12 |
| Case UPC | 10045923401777 |
| Case Weight | 28.0 |
| Case Width | 14.76 |
| EA Cube | 0.0501 |
| EA Height | 4.88 |
| EA Length | 14.09 |
| EA Quantity | 1 |
| EA Weight | 2.1 |
| EA Width | 1.26 |
| Inner Cube | 0.0 |
| Pack Type | Box |