



| Company | SATCO |
|---|---|
| Lamp Filament | CC-2V |
| Fixture Type | Candle |
| Status | Obsolete |
| CCT Selectable | No |
| Wattage Selectable | No |
| Finish Family | No Finish |
| Amps | 0.208A |
| Has Camera | No |
| IOT Enabled | No |
| Lens Finish | Clear |
| Lensed | Yes |
| Operating Position | Universal |
| SDS Class | Incandescent_Lamp |
| Product Technology | Incandescent |
| CCT (Kelvin Temp) | 2700K |
|---|---|
| Dimmable | Yes-Dimmable |
| Hours Rated | 2500 |
| Beam Angle (degree) | 360 |
| Color Temp | Warm White |
| CRI | 100 |
| Lumens | 212L |
| Volts | 120v |
| Watts | 25W |
| Lamp Base | Candelabra |
|---|---|
| Finish | Clear |
| ANSI Base | E12 |
| Lamp Type | G16.5 |
| MOD Lamps | 2.06 |
| MOL | 3.0 |
| ROHS Compliant | Yes |
|---|---|
| Safety Listing | Not Applicable |
| DLC Approved | No |
| Title 20 | No |
| T24 Compliant | No |
| UPC | 045923044717 |
|---|---|
| Case Cube | 0.0 |
| Case UPC | 10045923044714 |
| EA Cube | 0.0 |
| EA Quantity | 1 |
| Pack Type | Box |
| Web Length | 3.0 |
| Web Width | 2.06 |